• 3 listopada 2021
  • blulink
  • 0

Żaluzje, podobnie jak zasłony i firanki, także wymagają czyszczenia. Kurz, brud, sierść — to wszystko regularnie osadza się na żaluzjach, sprawiając, że tracą swój estetyczny wygląd. Na szczęście żaluzje są wyjątkowo proste w pielęgnacji!

Wbrew pozorom wcale nie musisz czyścić osobno każdej listewki, ani nawet zdejmować ich z ramy okiennej. Jedyne, czego potrzebują żaluzje, żeby na dłużej zachować piękny wygląd, to odrobina systematyczności i kilka tanich przyborów.

Mycie żaluzji — czego będziesz potrzebować?

Na 99% wszystkie opisane poniżej akcesoria masz już u siebie w domu!

Oto lista rzeczy, których potrzebujesz, żeby skutecznie wyczyścić żaluzje każdego typu:

  • Odkurzacz z końcówką w kształcie miękkiej szczoteczki — z jego pomogą szybko i skutecznie usuniesz kurz i sierść.
  • Miękkie ściereczki — najlepiej wybierać te z mikrofibry. Są bardzo delikatne, przy ich pomocy łatwo czyści się trudno dostępne zakamarki, a dodatkowo nie pozostawiają nitek na czyszczonych powierzchniach. Poza tym są wielorazowego użytku i łatwo je prać.
  • Płyn do mycia naczyń — jak widzisz, wcale nie potrzebujesz specjalistycznych preparatów! Płyn do naczyń skutecznie usuwa brud i tłuszcz, a przy tym nie odbarwia czyszczonych powierzchni. Oraz, co najważniejsze, z pewnością masz go w domu.
  • Ciepła woda.
  • Soda oczyszczona — przyda się do usuwania trudniejszych zabrudzeń.

Zobacz także: żaluzje na wymiar Warszawa

Czyszczenie żaluzji krok po kroku

Czyszczenie żaluzji zaczynamy od ich zasłonięcia. Jednak w zależności od rodzaju Twoich osłon okiennych, ten pozornie prosty krok będzie wyglądał nieco inaczej.

Żaluzje drewniane oraz bambusowe możesz zamknąć całkowicie. Jednak rodzaje żaluzji, w których listewki na siebie nachodzą, na przykład aluminiowe, zamyka się tylko częściowo. Tak, żeby można było łatwiej dostać się do każdego ich fragmentu.

Kolejny krok to odkurzenie żaluzji. Tego rodzaju suche zanieczyszczenia usuniesz ściereczką z mikrofibry. Zacznij czyszczenie osłony od góry i przesuwaj się w dół. Dzięki opadający kurz nie zniszczy efektów Twojej pracy. Odkurzaj każdą listewkę osobno. Możesz również pomóc sobie odkurzaczem ze szczotką. Żaluzje czyścimy oczywiście z obu stron.

Jeśli pomimo odkurzania żaluzje wciąż są zabrudzone, możesz przetrzeć je mokrą ściereczką. W ten sposób da się pozbyć większości plam. Uważaj, jeśli masz żaluzje wykonane z tworzyw naturalnych. Do czyszczenia drewnianych oraz bambusowych listewek używaj wyłącznie lekko wilgotnej szmatki.

I to wszystko! W 9 przypadkach na 10 takie czyszczenie powinno dać satysfakcjonujący rezultat. Czasem jednak zdarza się, że żaluzje, na przykład kuchenne czy łazienkowe, wymagają więcej troski. Co wtedy?

Mocno zabrudzone żaluzje — jak je uratować?

Te porady dotyczą żaluzji aluminiowych oraz winylowych. Jeśli są bardzo mocno zabrudzone, niestety konieczne będzie zdjęcie ich z ramy okiennej i zaserwowanie im swego rodzaju spa. Napełnij wannę ciepłą wodą, tak żeby całkowicie pokryła żaluzje, dodaj sporą ilość płynu do naczyń oraz około szklanki sody oczyszczonej, a następnie umieść żaluzje w tak przygotowanej kąpieli na około godzinę. Po tym czasie opłucz żaluzje wodą, delikatnie osusz i gotowe!

Jeśli masz w domu białe żaluzje, które pożółkły pod wpływem promieniowania UV, także możesz je odświeżyć. Wystarczy, że przez 10 minut namoczysz je w wodzie z dodatkiem trzech szklanek wybielacza.

Żaluzje aluminiowe – sprawdź ofertę

Triki i sztuczki przydatne w czyszczeniu żaluzji

Najlepszym trikiem jest… Regularność. Po prostu zrób z czyszczenia żaluzji element cotygodniowych porządków. Rezultaty będą więcej niż zadowalające.

Zainwestuj w myjkę do żaluzji. Tak jak wspominaliśmy, do czyszczenia listewek w zupełności wystarczy ściereczka, a nawet stara skarpetka! Ale myjka to tani sposób na przyspieszenie pracy i ułatwienie sobie życia.

I to wszystko! Prawda, że czyszczenie żaluzji jest proste? W podobny sposób wyczyścisz także rolety oraz żaluzje zewnętrzne.