Osłony okien to dzisiaj często konieczność. Zmiany klimatu sprawiają, że z roku na rok lata stają się coraz bardziej upalne. Problem dotyczy zwłaszcza domów i mieszkań z oknami wychodzącymi na nasłonecznione strony, na poddaszach i górnych piętrach. Przegrzane pomieszczenia dokuczają jednak wszystkim, nie tylko we wnętrzach mieszkalnych, ale i w biurach. Rozwiązaniem są rolety wewnętrzne, które dodatkowo zapewniają prywatność i dopełniają aranżacji wnętrza.

Zalety rolet wewnętrznych. Dlaczego warto je zamontować na okno?

  • Odpowiednio dobrane rolety materiałowe pomagają zmniejszyć nasłonecznienie i regulują ilość światła słonecznego, która wpada do pomieszczeń.
  • Ich atutem jest korzystna cena – są rozwiązaniem tańszym niż rolety zewnętrzne czy markizy.
  • Materiały, z których wykonuje się rolety wewnętrzne, to tkaniny naturalne lub sztuczne, takie jak poliester. Można wybierać spośród szerokiej gamy kolorów i wzorów oraz rodzajów materiałów o różnych cechach i przeznaczeniu.
  • Nowoczesne rolety sprawdzają się wszędzie tam, gdzie trzeba zapewnić prywatność – w mieszkaniach w bloku, na parterze czy w biurach.
Rolety wewnętrzne

Rodzaje rolet wewnętrznych

Duży wybór różnych rodzajów rolet wewnętrznych to gwarancja, że znajdziesz rozwiązanie na każde okno, także dachowe, uchylne, balkonowe i o niestandardowych wymiarach czy kształtach. Rolety nadają się na okna plastikowe i wykonane z innych materiałów.

Rolety wolnowiszące

Popularny rodzaj rolet wewnętrznych, wyróżniający się łatwym montażem i atrakcyjną ceną. Wolnowiszące rolety materiałowe to proste i estetyczne rozwiązanie, które ma tę ogromną zaletę, że sprawdzi się w przypadku modnych przeszkleń wielkoformatowych. Rolety wolnowiszące mogą być dodatkowo wyposażone w kasetę, która ogranicza kurz i zabrudzenia tkaniny. Można je zamówić w systemie sterowanie ręcznym lub jako rolety elektryczne, opuszczane i podnoszone na pilot.

Rolety kasetowe

Rolety w kasecie

Jeden z popularniejszych rodzajów rolet wewnętrznych. Tkanina rolety kasetowej połączona jest z dwiema prowadnicami, które przytrzymują materiał tuż przy szybie. Dzięki temu roleta pozostaje na swoim miejscu w każdej pozycji, także na skosie okna. Z tego powodu rolety kasetowe polecane są na okna dachowe.

Zobacz też: Rolety w kasecie Warszawa

Kaseta chroni materiał rolety przed wyblaknięciem, kurzem, zabrudzeniami oraz uszkodzeniami. Podobnie jak w przypadku rolet wolnowiszących, rolety kasetowe można zamówić w opcji sterowanej ręcznie lub elektrycznie, czyli na pilot. Wykonuje się je na wymiar, pasują więc na okno różnej wielkości. Dostępne są w bardzo szerokiej gamie tkanin o różnym stopniu zaciemnienia, w różnych kolorach i wzorach. Bez problemu udaje się je więc dopasować do każdego wystroju wnętrza.

Zaciemniające rolety dzień noc

Rolety dzień noc to nowoczesne rozwiązanie, które łączy zalety klasycznych, materiałowych rolet wewnętrznych oraz żaluzji. Wykonuje się je ze specjalnej tkaniny w poziome pasy o różnym stopniu przepuszczalności promieni słonecznych. Przesuwając dwie warstwy materiału między sobą, można płynnie regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia, a nawet w razie potrzeby całkowicie je zaciemnić nawet w środku dnia.

Rolety zaciemniające sprawdzą się przede wszystkim w sypialni i pokoju dziecka. Będą dobrą opcją także w domowym biurze oraz wszędzie tam, gdzie czasem trzeba mocno odciąć światło słoneczne. Można je zamówić ze sterowaniem ręcznym lub elektrycznym, a montaż jest prosty (dostępna także opcja montażu nieinwazyjnego, kiedy roleta jest przyklejana wyłącznie do ramy okna).

Rolety rzymskie

Bardzo dekoracyjny rodzaj rolety wewnętrznej. W salonie, sypialni czy kuchni z powodzeniem zastąpi klasyczne zasłony, zwłaszcza tam, gdzie brak na nie miejsca. Rolety rzymskie uszyte są z tkaniny, która po pociągnięciu za sznurek lub łańcuszek składa się falami i tworzy ładne, dekoracyjne falbany. Zaletą rolety rzymskiej jest to, że pięknie wygląda nawet po zwinięciu. Szeroki wybór tkanin (w tym także tkaniny wzorzyste) pozwala na dobranie rolety do wystroju wnętrza.

Rolety rzymskie

Jakie rolety na okna dachowe, uchylne, a jakie na balkonowe?

Aby odpowiednio dobrać roletę do potrzeb, trzeba wziąć pod uwagę ilość okien i ich rodzaj. Na okna dachowe (połaciowe) lub uchylne najlepszym pomysłem będą rolety kasetowe, które pozostaną na swoim miejscu w każdej sytuacji.

W przypadku okien i drzwi balkonowych można się zdecydować na rolety wolnowiszące lub rolety kasetowe (dostępne na wymiar, a więc także na stolarkę drzwiową). Jeśli pomieszczenie służy do spania, przemyśl, czy nie potrzebujesz rolet dzień noc. Jeśli nie – zawsze możesz dobrać do klasycznych rolet wolnowiszących lub kasetowych materiał zaciemniający.

Jeśli chcesz, aby roleta zastąpiła w pokoju zasłony, dobrym pomysłem będą np. rolety rzymskie, dekoracyjne i dobrze wyglądające także po zwinięciu. Jeśli chcesz oprócz rolet powiesić zasłony czy firanki, wybierz proste, gładkie rolety materiałowe, które zapewnią Ci prywatność, ale nie będą miały większego wpływu na wystrój wnętrza.

Rolety sterowanie

Montaż i sterowanie – jakie masz możliwości? Dla kogo rolety elektryczne?

W przypadku klasycznych rolet wewnętrznych (np. kasetowych) inwestor ma do wyboru kilka możliwości montażu. Najczęściej rolety przykręca się do listew przyszybowych, a prowadnice, które utrzymują rolety na miejscu, przykleja się wzdłuż okna. Rolety można również zamontować całkowicie bezinwazyjnie – przyklejając kasetę oraz prowadnice za pomocą taśmy dwustronnej.

Roletami wewnętrznymi steruje się ręcznie (np. za pomocą łańcuszka, którym się podnosi i opuszcza tkaninę) lub elektrycznie. Wówczas napęd umieszcza się w rurze nawojowej tak, by był całkowicie niewidoczny. Napęd ładuje się przy pomocy kabla USB (zwykle jego wydajność to kilka miesięcy). Roletę podnosi się i opuszcza na pilot.

Rolety elektryczne sprawdzą się szczególnie w przypadku okien umieszczonych na dużej wysokości, np. okien połaciowych, ale także na standardowych oknach, zwłaszcza w budownictwie nowoczesnym.  Ich duża zaleta to komfort i łatwość obsługi. Mimo że są droższe niż rolety sterowane ręcznie, warto je rozważyć, bo to zakup na lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *