Okna są stałym elementem każdego domu. Zapewniają dostęp światła dziennego i stwarzają możliwość wietrzenia wnętrza. Chociaż pełnią głównie funkcje praktyczne, od wielu już lat są traktowane jako element wystroju budynku. Dlatego wiele czasu poświęca się ich ogólnej formie i dekoracjom. Okna niestety bywają też problemem – zwłaszcza, gdy w pobliżu stoją inne domy. Jak zasłonić okno, jeśli nie chcesz w nim wieszać firanki?

Co do okien zamiast firanek?

Zasłanianie okien przed sąsiadami nie jest jedynie kwestią upodobań. To konieczność, jaka wynika z potrzeby zachowania prywatności. I nie chodzi tu tylko o zakłócanie spokoju domowników relaksujących się przed telewizorem w salonie. Problemem jest przebieranie się czy wieczorna toaleta, jeśli w domowej łazience zamontowano okna.

Przez wiele lat jedną z najpopularniejszych metod zasłaniania okien były firanki i zasłony. Niestety, chociaż są one często naprawdę piękne, wymagają wiele pracy włożonej w utrzymanie estetycznego wyglądu.

Tkaniny są też podatne na gromadzenie kurzu, co z pewnością nie sprzyja alergikom i nie poprawia atmosfery w domu czy mieszkaniu. Pranie, prasowanie i wieszanie to spory problem, którego wiele osób woli uniknąć. Jak zasłonić okno? Co wybrać zamiast firanki? Możliwości jest wiele. Podstawowy podział pozwala wyróżnić:

 • rolety,
 • żaluzje,
 • moskitiera.

Każdy z rodzajów przesłon okiennych różni się od innych konstrukcją oraz materiałem, z którego jest wykonany. Jednocześnie w obrębie jednej kategorii są produkty o różnych parametrach przepuszczalności światła, a także wzornictwie. I z pewnością nie będzie przesadą stwierdzenie, że liczba wzorów jest niemal nieograniczona. Tylko w kategorii rolet można wymienić:

 • rolety kasetowe,
 • rolety dzień noc,
 • rolety rzymskie,
 • rolety wolnowiszące,
 • rolety drewniane,
 • rolety zewnętrzne.

Uzupełnieniem tej listy są też żaluzje:

 • poziome: drewniane, aluminiowe, PCV, plisowane,
 • pionowe (verticale).

Jedną z form przesłon okiennych są też moskitiery, umieszczane na oknach w celu ochrony przed owadami. Ich rolą nie jest wprawdzie zapewnianie prywatności, ale gęsta siatka z tworzywa czy metalu, z pewnością utrudni dostęp ciekawskim. Sprawdzi się szczególnie w tych pomieszczeniach, w których nie ma potrzeby ograniczania dostępu światła.

Sprawdź naszą ofertęmoskitiera Warszawa – moskitiery dostosowane do Twoich okien.

CO na okna

Czym przesłonić okno południowe?

Rolety i żaluzje pełnią wiele funkcji, dlatego dobór odpowiedniego wzoru wymaga przede wszystkim określenia potrzeb domowników. Jeśli przesłony mają służyć jedynie jako dekoracje okien, wybór tkaniny czy stopnia przepuszczalności światła będzie mniej istotny. Ważne natomiast będą kolory, motywy i styl dopasowany do ogólnej aranżacji wnętrza.

Dekorowanie to jednak drugorzędna funkcja przesłon. Znacznie ważniejsze jest regulowanie dostępu światła dziennego i zapewnianie intymności. Ta druga cecha dotyczy wszystkich pomieszczeń, ale szczególnie trzeba o nią zadbać w łazience i sypialni.

Natomiast w sytuacji, gdy celem wyboru przesłon jest zaciemnienie wnętrza, z pewnością istotnym kryterium będzie jego usytuowanie po południowej lub północnej stronie domu.

Okna wychodzące na południe są dłużej oświetlane słońcem. Również jego promienie są intensywniejsze. Dlatego decydując się na rolety warto postawić na te z grubych tkanin i najlepiej w ciemnych kolorach lub tworzyw, które nie przepuszczają światła. Jeśli na południe wychodzą okna sypialni, dobrym rozwiązaniem będą wewnętrzne żaluzje drewniane lub żaluzje zewnętrzne.

Jak zasłonić okna północne?

W przypadku okien północnych, intensywność wpadającego przez nie światła jest znacznie mniejsza. Jeśli dodatkowo dom jest otoczony drzewami, może się zdarzyć, że w pokojach panuje półmrok. W takiej sytuacji żaluzje lub rolety nie powinny bardziej go powiększać.

Rozwiązaniem jest postawienie na jasne, cienkie tkaniny, niekiedy nawet półprzejrzyste. Uniemożliwią one osobom postronnym zaglądanie z zewnątrz, a we wnętrzu domu zapewnią komfort na odpowiednim poziomie. Taka opcja nie sprawdzi się jednak, jeśli na północ wychodzi okno sypialni, a po drugiej stronie ogrodzenia stoi dom sąsiadów. Wystarczy bowiem zapalić światło, a opuszczanie delikatnych rolet całkiem straci sens. W takich okolicznościach lepszym rozwiązaniem będą żaluzje pionowe – eleganckie i wygodne w regulacji poziomu dostępu światła.

Wysokiej jakości rolety na zamówienie Warszawagwarancja, bezpłatny pomiar, duży wybór tkanin, szybka realizacja.

Osłony na okna dachowe

Moda na domy z użytkowym poddaszem sprawia, że istnieje też zapotrzebowanie na osłony okien dachowych. Umieszczone w skośnej powierzchni są nieustannie, bez względu na porę dnia, bombardowane światłem słonecznym. W takim pokoju nie można odpocząć podczas sjesty czy obejrzeć filmu w telewizji w południe.

Okna dachowe stawiają spore wymagania osłonom ze względu na ich niestandardowe usytuowanie. Nie sprawdzą się w nich rolety wolnowiszące.

Dobrą opcją będą tu rolety w prowadnicach, wykonane z grubszych, nieprzepuszczających światła tkanin. Jeśli lubisz w pokoju półmrok, alternatywą są żaluzje wewnętrzne lub rolety plisowane. Cechą tych ostatnich jest możliwość odsłaniania ich od dołu i od góry. Dzięki temu można przesłonić tylko wybrany fragment szyby.

Co na okna w salonie / okna balkonowe?

Salon to pomieszczenie reprezentacyjne – z balkonem i dużymi oknami. Zamiast firanek, które dekorują wnętrze, nadając mu określony styl, możesz postawić na verticale, rolety dzień noc lub drewniane. Duże okna zwykle są problematyczne w zasłanianiu i odsłanianiu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie ich w przesłony z elektrycznymi prowadnicami.

co na okno w salonie

Co na okna w kuchni?

Salon zazwyczaj nie wymaga całkowitego zaciemnienia, a duże powierzchnie szyb trzeba zasłonić, aby mieć więcej prywatności. Tu liczy się głównie dekorowanie okien oraz oczywiście funkcjonalność przesłon. A co na okno w kuchni?

Z pewnością to pomieszczenie nie wymaga całkowitego zaciemnienia. Jednak intensywne słońce może utrudniać przygotowywanie posiłków, dodatkowo nagrzewając wnętrze. Dlatego dobrym pomysłem są tu rolety z materiałów odbijających światło.

W mniej nasłonecznionych kuchniach wystarczy cienka, jasna tkanina łatwa do utrzymania w czystości lub nawet sama moskitiera. Warto jednak pomyśleć o ciepłych kolorach czy motywach, które wprowadzą do wnętrza powiew świeżości.

Stworzymy dla Ciebie idealne rolety i żaluzje

Oferowane dziś żaluzje, rolety i moskitiery mogą być precyzyjnie dopasowane do potrzeb użytkowników, stylu aranżacji i przeznaczenia wnętrz, a także do wymiarów samych okien.

W firmie Adeco, która od wielu lat zajmuje się produkcją przesłon okiennych na wymiar, można zamówić modele unikalne, w dowolnym kolorze i wzorze. Zaletą jest ogromna dostępność tkanin, które stwarzają bardzo szerokie perspektywy w projektowaniu niestandardowych rozwiązań.

W Adeco zamówisz projekt, wykonanie i montaż gotowych przesłon okiennych, zgodnie z Twoim życzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *