czyszczenie rolet dzień-noc
  • 4 października 2023
  • artur
  • 0

Chociaż rolety dzień noc, są dość odporne na kurz i inne zabrudzenia, nie oznacza, że nie musimy dbać o ich czystość. Wprost przeciwnie – jeśli będziesz regularnie o nie dbać, wpłyniemy na ich wygląd i użyteczność.

Czy wiesz, jak prawidłowo zadbać o swoje rolety dzień noc, aby przez długi czas pełniły swoje funkcje i nie traciły przy tym estetyki? Do wyboru masz kilka sposobów na to, by utrzymać je w czystości. Poznaj je wszystkie i stosuj zgodnie ze swoimi potrzebami.

Pamiętaj również, aby dbając o czystość swoich rolet stosować odpowiednią kolejność czynności. Pierwszy krok to odkurzanie rolet. Drugi krok to pozbycie się tłustych plam lub/oraz pleśni – o ile takie zabrudzenia istnieją. Ostatnia czynność to czyszczenie rolet okiennych na mokro lub pranie ręczne w wannie wypełnionej wodą z delikatnym detergentem.

Zachowanie kolejności czyszczenia rolet nie jest przypadkowa i ma swoje praktyczne uzasadnienie. Z wilgotnej rolety trudniej usunąć kurz, który może się do niej przykleić pod wpływem wody. Z kolei tłuste plamy czy inne tego typu silne zabrudzenia możesz wetrzeć w materiał, gdy zaczniesz ogólne czyszczenie rolety na mokro.

Jak wyczyścić rolety dzień noc na mokro?

Jeśli chcesz, aby Twoje rolety dzień noc zachowały swój idealny wygląd na długo, możesz wyczyścić je na mokro. W jaki sposób to zrobić i czego użyć?

W przeciwieństwie do firan, rolet typu dzień noc nie musisz zdejmować, by je wyczyścić. To znacznie skraca i ułatwia cały proces. Aby umyć zabrudzone rolety na mokro, ustaw je poziomo, ale pozostaw na oknie.

Użyj do tego celu miękkiej wilgotnej ściereczki z mikrofibry. Możesz też zastosować miękką gąbkę. Gdy chcesz tylko odświeżyć wygląd swojej rolety dzień-noc, namocz ściereczkę tylko w letniej wodzie. Kiedy zamierzasz usuwać lekkie zabrudzenia, dodaj do wody detergentu, ale tylko i wyłącznie do prania delikatnych wyrobów tekstylnych. Aby umyć rolety, możesz też użyć płynu do mycia naczyń, ale również delikatnego. Dlaczego? Jeśli użyjesz agresywnej chemii, Twoja roleta się odbarwi i straci na funkcjonalności.

Pamiętaj również, by po zakończonym myciu pozostawić roletę rozwiniętą do całkowitego wyschnięcia. W przeciwnym razie może pojawić się na niej pleśń lub grzyb.

Czyszczenie rolet na mokro powinno odbywać się również zgodnie z kierunkiem układu włókien tkaniny. Jeśli o tym zapomnisz, grozi to odkształceniem bądź pomarszczeniem tkaniny, a to z kolei będzie stanowiło przeszkodę w jej poprawnym działaniu. Skróci też żywotność rolety.

Odkurzanie rolet dzień noc

Aby Twoje rolety dzień noc jak najdłużej zachowały idealny wygląd oraz zyskały na żywotności, musisz je regularnie odkurzać. Jak przeprowadzić ten proces w bezpieczny dla tych osłon okiennych sposób?
Oczyszczanie rolet dzień noc z kurzu wykonuje się na sucho. W tym celu możesz użyć:

  • miotełki do kurzu;
  • odkurzacza ręcznego wyposażonego w końcówkę z miękkim włosiem.

Jeśli chcesz usunąć owady lub inne zabrudzenia ze szczelin mechanizmu – a musisz o tym pamiętać, aby go nie uszkodzić – możesz użyć tradycyjnego odkurzacza. Zadbaj o to, aby używać przy tym delikatnego ssania. Dobrze, jeśli wykorzystasz też dedykowaną końcówkę do czyszczenia trudno dostępnych miejsc.

Czyszczenie rolet okiennych z tłustych plam

Kiedy na Twoich roletach pojawią się tłuste plamy, możesz się ich pozbyć, używając jak najdelikatniejszego płynu do mycia naczyń z funkcją usuwania tłuszczu.

Mycie rolet dzień noc z pleśni

Gdy zauważysz, że na Twojej rolecie pojawił się ciemny nalot, to oznaka, że wdała się pleśń. Jak się jej pozbyć?

Jeżeli posiadasz rolety w jasnych kolorach, użyj mieszanki – woda z octem w stosunku 1:1. Pocieraj delikatnie miękką gąbką, aż nalot zniknie.

Twoje rolety są w ciemny kolorze? Pleśń z nich możesz usunąć, stosując miękką i delikatną szczotkę bądź posłużyć się zużytą, ale w dobrym stanie szczoteczką do zębów.

Kiedy na rolecie pojawi się natomiast grzyb, możesz go usunąć, przygotowując mieszankę – woda, soda oczyszczona i ocet w stosunku 1:1. Przygotowany roztwór nalej do atomizera i rozprowadź go na powierzchni rolety i pozostaw go na co najmniej 12 godzin, a najlepiej na całą noc. Po tym zabieg grzyb powinien zniknąć.

Czy można prać rolety dzień noc?

Jeśli nawet Twoje rolety dzień i noc są bardzo mocno zabrudzone lub długo nie były czyszczone, nigdy ich nie pierz w pralce automatycznej. Tkanina z jakich zostały wykonane, nie nadaje się do tego typu prania. Może się porwać lub ulec innemu uszkodzeniu, nawet gdy wykorzystasz wtedy środki czyszczące do prania delikatnych materiałów.

Jak często czyścić rolety dzień noc?

Jedynie systematyczne czyszczenie rolet pozwoli zachować ich atrakcyjny wygląd na dłużej. Dlatego staraj się czyścić rolety przy każdym sprzątaniu mieszkania, czyli mniej więcej raz na tydzień, albo przynajmniej raz w miesiącu. Jeżeli jednak uznasz, że Twoje rolety wyjątkowo szybko ulegają zabrudzeniu, bo masz w domu zwierzęta, bądź ktoś z domowników pali papierosy, wtedy możesz cały zabieg wykonywać o wiele częściej.

Pamiętaj też przy tym, aby sprawdzić stan mechanizmu rolety. On również wymaga systematycznego oczyszczania. Jeśli o tym zapomnisz, może dojść do jego uszkodzenia, a wtedy roleta przestanie pełnić swoje zadanie.

Słowem podsumowania

Jedynie regularne czyszczenie rolet dzień noc pozwoli na długie zachowanie ich atrakcyjnego wyglądu. Poza tym długo nieczyszczona roleta może stanowić potencjalne zagrożenie dla Twojego zdrowia. Może rozwinąć się w niej pleśń. Groźne są też znajdujące się w kurzu roztocza. Z tego też względu dbaj o czystość rolety dzień noc regularnie i czyść ją przynajmniej raz w tygodniu lub przy każdym sprzątaniu mieszkania. Zacznij od regularnego usuwania kurzu. Użyj do tego celu miotełki do kurzu lub delikatnej ściereczki z mikrofibry.

Jeśli Twoja roleta jest mocno przybrudzona nigdy nie pierz jej w pralce. Zniszczy to strukturę tkaniny, z jakiej została wykonana. Tym samym roleta przestanie pełnić przypisane jej funkcje i ulegnie zniszczeniu. Możesz ją za to zdjąć i umieścić w wannie wypełnionej wodą z delikatnym środkiem czyszczącym. To również dobry sposób na jej odświeżenie. Postępując tak ostrożnie ze swoimi roletami, zyskujesz pewność, że będą Ci służyły przez długi czas. Ponadto nie wyblakną, ani nie zmienią swojego wyglądu, przez co nadal będą mogły stanowić dekorację Twojego salonu, sypialni czy innego wnętrza, w którym zostały zamontowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *