okno dachowe
  • 20 lutego 2024
  • artur
  • 0

Szukasz sposobu na zwiększenie prywatności, poprawę izolacji termicznej lub ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem w pomieszczeniach z oknami dachowymi? Odpowiedni wybór osłon okiennych może zmienić charakter i funkcjonalność Twojego poddasza i sprawić, że stanie się ono bardziej komfortowe. 

Sprawdź nasze propozycje osłon na okno dachowe. Omówimy zalety i zastosowania rolet, żaluzji, moskitier i markiz. Dzięki temu wybierzesz rozwiązanie najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb.

Propozycje na to, czym zasłonić okno dachowe 

Aby zapewnić optymalną ochronę i komfort w pomieszczeniach z oknami dachowymi, warto rozważyć montaż rolet, żaluzji, moskitier i markiz. Jako producent tego typu rozwiązań możemy zaproponować produkt, który najlepiej będzie pasował do okien w Twoim budynku, ale także do wystroju wnętrza. 

Rolety zewnętrzne na okna dachowe 

Rolety zewnętrzne na okna dachowe to innowacyjne rozwiązanie zapewniające ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, zwiększenie izolacji termicznej oraz poprawę bezpieczeństwa domu. Montaż tych rolet wymaga precyzji i doświadczenia, dlatego najlepiej zlecić go specjalistycznej firmie, która wykona pomiary, dobierze rolety, zainstaluje prowadnice, zamontuje kasetę z roletą i na końcu połączy wszystkie elementy z mechanizmem sterowania. 

 Zalety rolet zewnętrznych na okna dachowe są liczne. Przede wszystkim wspomniane już blokowanie promieni słonecznych, zatrzymywanie ciepła wewnątrz zimą i ograniczanie nagrzewania się wnętrza latem. Dzięki swojej konstrukcji rolety mogą również zmniejszać poziom hałasu z zewnątrz, co szczególnie docenią osoby mieszkające w centrum miast.

Rolety zewnętrzne mogą stanowić także dodatkową barierę ochronną przed nieproszonymi gośćmi, co zwiększa bezpieczeństwo domu. Chronią też okna przed deszczem, śniegiem i gradem przedłużając ich żywotność.

Tym samym rolety zewnętrzne na okna dachowe zwiększają komfort mieszkańców przez cały rok, przyczyniają się do obniżenia rachunków za energię dzięki lepszej izolacji termicznej, zwiększają prywatność oraz bezpieczeństwo. Jeśli zdecydujesz się na rolety zewnętrzne, zwróć uwagę na jakość materiałów oraz mechanizmów sterowania w zamawianym wariancie. 

Rolety wewnętrzne 

Rolety wewnętrzne na okna dachowe to funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie służące do regulacji światła i zachowania prywatności w pomieszczeniach z oknami dachowymi. Ich montaż jest stosunkowo prosty, chociaż i w tym przypadku warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów. Wybierzemy wraz z klientem rolety pasujące do rozmiaru i kształtu okien dachowych. Rolety wewnętrzne są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych i materiałowych, co pozwala na idealne dobranie ich do wnętrza. Monter rolet zamontuje specjalne uchwyty mocujące bezpośrednio do ramy okna dachowego, a następnie przymocuje do nich roletę wraz z mechanizmem sterowania nią. 

Rolety wewnętrzne pozwalają na precyzyjną kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia, co jest szczególnie ważne w sypialniach lub pomieszczeniach wymagających zaciemnienia. Zapewniają też prywatność i są elementem dekoracyjnym, który może uzupełnić lub odmienić charakter wnętrza dzięki bogatej ofercie materiałów i wzorów.

Wybrane modele rolet mogą zapewniać ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, a to nie tylko jest korzystne dla zdrowia mieszkańców, ale także chroni elementy wyposażenia pomieszczeń przed blaknięciem. Ograniczają także potrzebę korzystania z ogrzewania zimą i klimatyzacji latem. 

Żaluzje aluminiowe i drewniane 

Żaluzje aluminiowe i drewniane na okna dachowe to mniej popularne, ale warte uwagi rozwiązania regulujące ilość światła na poddaszu. 

Żaluzje aluminiowe na okna dachowe są lekkie, odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu w czystości. Ich metalowa konstrukcja zapewnia trwałość i odporność na zniekształcenia. Mogą być stosowane nawet w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, takich jak łazienki czy kuchnie.

Montaż żaluzji aluminiowych jest stosunkowo prosty i zazwyczaj polega na przykręceniu uchwytów montażowych do ramy okna dachowego. Następnie żaluzje są wieszane na uchwytach i regulowane, aby idealnie pasowały do rozmiaru okna. Jeśli skorzystasz z pomocy specjalisty, już po kilku minutach od jego przyjścia możesz cieszyć się estetycznym rozwiązaniem osłaniającym Twoje okna dachowe. 

Żaluzje drewniane na okna dachowe to przede wszystkim ciepło i naturalny urok drewna. Ich montaż na oknach dachowych tworzy przytulną atmosferę w pomieszczeniu. Są one bardziej masywne niż aluminiowe, ale świetnie komponują się z tradycyjnymi i nowoczesnymi wnętrzami.

Podobnie jak w przypadku żaluzji aluminiowych montaż drewnianych wymaga zamocowania uchwytów montażowych do ramy okna. Żaluzje są następnie wieszane na uchwytach z możliwością dokładnej regulacji ich położenia.

Wybór między żaluzjami aluminiowymi a drewnianymi na okna dachowe zależy głównie od Twoich preferencji estetycznych. Żaluzje aluminiowe są bardziej praktyczne i łatwe w utrzymaniu w czystości, z kolei żaluzje drewniane mają nieporównywalny urok, ale wymagają więcej uwagi, gdy chodzi o konserwację. 

Moskitiery i markizy

Moskitiery i markizy na okna dachowe zwiększają komfort użytkowania pomieszczeń na poddaszu. Pierwsze chronią przed insektami, a drugie przed nadmiernym nasłonecznieniem nawet w przypadku uchylonych albo zupełnie otwartych okien. 

Moskitiery są siatkami wykonanymi z delikatnego, ale wytrzymałego materiału, montowanego na ramie okna dachowego. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed owadami przy jednoczesnym swobodnym przepływie powietrza. Montaż moskitiery zwykle polega na jej przykręceniu lub przypięciu do ramy okna z możliwością łatwego demontażu w celu czyszczenia. Siatki przeciw owadom są praktycznie niewidoczne z wnętrza pomieszczenia.

Markizy na okna dachowe to zewnętrzne osłony okienne wykonane z materiału odpornego na różne warunki atmosferyczne, montowane nad oknem dachowym. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem. Wyposażone są w mechanizm umożliwiający ich rozwijanie i zwijanie. Mogą być sterowane manualnie (za pomocą sznurka lub korbki) lub automatycznie (przy użyciu pilota lub systemu inteligentnego domu).

Markizy na okna dachowe skutecznie ograniczają nagrzewanie się pomieszczeń poprzez blokowanie promieni słonecznych jeszcze przed ich dotarciem do szyby. Pozwalają też na regulację ilości światła wpadającego do wnętrza bez konieczności całkowitego zaciemniania pomieszczenia i zwiększają efektywność energetyczną budynku, zmniejszając potrzebę korzystania z klimatyzacji w gorące dni.

Dostępne są w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na estetyczne dopasowanie ich do elewacji budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *