• 7 grudnia 2023
 • artur
 • 0

Planujesz zakup i montaż rolety okiennej? To doskonały wybór. Zanim jednak to zrobisz, zadbaj o dokładne zmierzenie okna pod roletę. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych.

Idealnie dopasowana do okna roleta nie tylko ładniej się prezentuje. Jeśli dokonasz starannych pomiarów przed jej montażem, zapewnisz poprawne działanie rolety oraz ułatwisz sobie korzystanie z niej. Wyjaśnimy Ci, na co zwrócić szczególną uwagę dokonując pomiarów. Podpowiemy Ci też, jak prawidłowo zmierzyć okno pod różnego rodzaju rolety wolnowiszące, rolety dzień noc, czy rolet w kasecie. Skorzystaj z naszych porad, a Twoje rolety będą działały idealnie.

Rolety okienne zyskują coraz bardziej na popularności. Pojawiają się już nie tylko w biurowcach, ale także w budynkach mieszkalnych. Są niezwykle praktyczne, proste w samodzielnym montażu oraz łatwe w obsłudze i niekłopotliwe w utrzymaniu w czystości. Dzięki wysokiej estetyce wykonania, okna, w których się pojawią, nie wymagają już dodatkowej oprawy w postaci firanek.

Zanim zdecydujesz się na montaż wybranej przysłony, poświęć nieco czasu na wykonanie pomiarów okna pod rolety.

Na co zwrócić uwagę przy mierzeniu okna do rolet?

Najważniejsza przy mierzeniu okna jest decyzja o tym, jaki rodzaj montażu rolety zastosujesz. Do wyboru masz dwie opcje:

 • montaż okienny – bezinwazyjny z wykorzystaniem dwóch plastikowych zaczepów/haczyków; inwazyjny z użyciem narzędzie i elementów mocujących roletę na stałe;
 • montaż naścienny – stosuje się go w przypadku rolet wolnowiszących i wymaga on zasłonięcia całego okna wraz z wnęką.

Mierząc okno, musisz uwzględnić też dwa najważniejsze parametry:

 • wysokość okna, czyli odległość pomiędzy dolną a górną krawędzią ramy okiennej; inaczej mówiąc mierzysz całe skrzydło okienne;
 • szerokość okna, czyli szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi.

Otrzymane wartości możesz zaokrąglić w górę.

Jak zmierzyć okno w zależności od rodzaju rolet?

Musisz pamiętać, że nie istnieje jedna uniwersalna metoda mierzenia. Każdy rodzaj rolety wymaga nieco innego sposobu pomiaru.

Jak zmierzyć okno do rolety wolnowiszącej?

Wolnowiszące rolety najczęściej wybierane są do dużych powierzchni okiennych w salonie czy równie reprezentacyjnych pomieszczeniach. Rolety wolnowiszące mogą być zamontowane na dwa różne sposoby. Każdy z nich wymaga też innej metody wykonania pomiarów.

Montaż rolety we wnęce okiennej

 1. Zmierz szerokość wnęki okiennej, czyli szerokość okna od zewnątrz – pamiętaj, aby uwzględnić listwy oraz ramy okienne.
 2. Zmierz wysokość wnęki okiennej, czyli długość okna rozpoczynając od górnej krawędzi otworu okiennego do dolnej krawędzi szyby – nie zapomnij o gumach uszczelniających szybę.

Montaż rolet nad wnęką okienną

 1. Zmierz szerokość okna od zewnątrz (wraz z listwami i ramami) i dodaj do otrzymanego wyniku 10cm.
 2. Zmierz długość od górnej krawędzi listwy przyszybowej do dolnej krawędzi listwy i od uzyskanego wyniku odejmij 3 cm.

ZAPAMIĘTAJ! Całkowita szerokość kompletnej rolety wraz z mechanizmem jest większa od szerokości tkaniny o 2.5 cm z każdej strony.

Jak wykonać pomiar okna do rolety w kasecie?

Roleta w kasecie to najbardziej estetyczny i praktyczny wariant tego rodzaju przesłon okiennych.

Wymierzając okno pod ten typ rolety, musisz uwzględnić mechanizm działania tej przesłony:

 • roleta w kasecie z prowadnicami żyłkowymi – tutaj pomiarów dokonuje się identycznie, jak w przypadku rolety dzień noc;
 • roleta w kasecie z zaokrąglonymi prowadnicami – oblicz odległość między listwami przyszybowymi (mierzenie powinno odbywać się od środka lewej do środka prawej listwy);
 • roleta w kasecie z płaskimi prowadnicami – oblicz długość między lewą a prawą krawędzią listew.

Zadbaj o to, by roleta nie zasłaniała klamki, bo utrudni to korzystanie z samego okna.

WAŻNE! Pamiętaj, że mechanizm rolety jest szerszy od przesłony o 4 cm.

Jak zmierzyć okno do rolet dzień noc?

Rolety dzień noc należą do jednych z najchętniej montowanych przesłon okiennych. Umożliwiają one płynną regulację stopnia przyciemniania. Jak należy przeprowadzić pomiar rolet tego typu? Zależy, na jaką metodę montażu rolety się zdecydujesz:

Montaż inwazyjny

 1. Zmierz wysokość szyby od jej górnej do dolnej krawędzi.
 2. W celu otrzymania precyzyjnego pomiaru od uzyskanego w ten sposób wyniku odejmij 3 cm.
 3. Zmierz szerokość okna – od lewej do prawej krawędzi, do otrzymanej wielkości dodaj od 3-6cm.
  Pamiętaj też o ważnej zasadzie – w przypadku rolety dzień noc musi zostać zachowana przerwa o szerokości 0,5 cm między klamką a tkaniną rolety.
  Ponadto roleta powinna być nieco szersza od szyby – wtedy najefektywniej będzie pełniła swoją funkcję.

Montaż nieinwazyjny

 1. Ustal szerokość okna – zmierz szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi.
 2. Zmierz długość okna – zmierz w tym celu odległość między górną a dolną krawędzią ramy okiennej

WAŻNE! Pamiętaj, że kompletna roleta razem z mechanizmem jest szersza od szerokości tkaniny o 2 cm z każdej strony.

Słowem podsumowania

Odpowiednio i precyzyjnie przeprowadzone wymierzenie okien pod roletę, jest niezwykle istotne. Poprawnie przeprowadzony pomiar to gwarancja:

 • doboru idealnego rozmiaru i typu rolety – dzięki temu przesłona będzie właściwie pełniła swoje funkcje i nie zaburzy estetyki pomieszczenia, w jakim się znajdzie;
 • prawidłowego i bezproblemowego montażu samej rolety – tym sposobem masz pewność, że nie ulegnie ona zniszczeniu i zostanie solidnie przytwierdzona;
 • bezpieczeństwa użytkowania rolety – to ważne zwłaszcza, gdy będą się nią posługiwać także dzieci czy osoby starsze lub mniej sprawne.

Zanim przystąpisz do mierzenia okna, upewnij się, że masz pod ręką niezbędne akcesoria pomiarowe. Mowa tu o takich przyborach jak: coś do pisania, kartka, kątownik, centymetr krawiecki lub kilkumetrowa miara budowlana.

Pamiętaj też, aby skupić się na przeprowadzanej czynności. Zapewnij sobie też swobodny dostęp do ram okiennych. Pomiarów dokonuj zawsze na czystym oknie.

Gdy znasz już wszystkie ważne parametry, odwiedź nasz punkt z roletami na wymiar i złóż zamówienie. Później już tylko ciesz się swoim w pełni funkcjonalnym rozwiązaniem i korzystaj z możliwości, jakie oferuje.