rolety rzymskie

Zastanawiasz się, czy roleta i zasłona razem w oknie to dobry pomysł? Oczywiście, że tak. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujesz funkcjonalną, a jednocześnie stylową ozdobę okna, jak i całego pomieszczenia. Aby rzeczywiście tak było, musisz umiejętnie je do siebie dobrać. To nie takie trudne zadanie, a rezultat mile Cię zaskoczy.

Szukasz pomysłu na stylowe, nowoczesne, a jednocześnie wysoce funkcjonalne udekorowanie swojego okna? Możesz w tym celu wykorzystać ciekawe połączenie, czyli roleta z zasłoną. Zobacz, jakie to proste i efektowne. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie.

Co wybrać rolety czy zasłony?

Wieszając w oknie zasłony lub montując rolety, najczęściej przyświeca Ci jeden główny cel – ochrona przed słońcem lub wzrokiem sąsiadów z naprzeciwka bądź przechodniów, gdy mieszkasz na parterze od strony ulicy. Nie zawsze jednak ich użycie jest w stanie zapewnić Ci efekt, na jaki liczyłeś. Zasłony mogą okazać się zbyt prześwitujące bądź za mocno zaciemniające, z kolei same rolety – chociaż o wiele skuteczniejsze – mogą okazać się za mało estetyczne.

Ale czy wiesz, że wcale nie musisz dokonywać wyboru estetyczne zasłony czy rolety i ich funkcjonalność? Co ważniejsze możesz w bardzo prosty sposób uzyskać rezultat doskonały – czyli zarówno osłonić się skutecznie przed żarem lub wzrokiem ciekawskich i podkreślić charakter oraz stylowość swojego mieszkania? Taki efekt możesz osiągnąć, łącząc rolety z zasłonami.

Taki duet roleta z zasłoną to bardzo modny i popularny ostatnio trend wnętrzarski. Decydując się na niego, możesz jednocześnie cieszyć się funkcjonalnością rolet oraz dekoracyjnym charakterem zasłon.

Jakie są jeszcze inne zalety takiego rozwiązania?

Rolety i zasłony pozwalają na szybką zmianę wyglądu wnętrza. Wystarczy, że zmienisz kolor zasłon i efekt gotowy.

Ta kombinacja ułatwia też utrzymanie czystości.

Duet rolety z zasłonami zapewniają też większy komfort termiczny. Latem skuteczniej chronią Cię przed żarem i gwarantują przyjemny chłód. Zimą z kolei stanowią podwójną barierę dla chłodu i wiatru.

Rolety z zasłonami stanowią też bardziej szczelną barierę dźwiękochłonną. Dlatego świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach od strony ulicy, czy sąsiadujących z placem zabaw.

O czym należy pamiętać, łącząc rolety i zasłony?

Aby rolety z zasłonami mogły stać się praktyczną ozdobą wnętrza, musisz wziąć pod uwagę:

  • zestawienie kolorystyczne obu tych elementów – mogą się one uzupełniać lub ze sobą kontrastować;
  • rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane – w tym wypadku kieruj się zasadą przeciwieństw – jeśli zasłony są ciężkie – roleta musi być delikatna i lekka i na odwrót;
  • zestawienie wzorów – jeśli zasłony są wzorzyste – roleta powinna być albo utrzymana w jednolitym neutralnym kolorze bądź też w dominującej we wzorze tonacji.

Jak wybrać rolety z zasłonami ze względu na kolory i wzory?

Najważniejszą kwestią w łączeniu rolet z zasłonami jest dobór odpowiedniej kolorystyki. Jak to zrobić, aby uzyskać zadowalający efekt? Zasłony i rolety możesz komponować kolorystycznie na dwa sposoby:

  • na zasadzie podobieństw – np.: błękit z grantem; brązy z beżem; szarości z bielą itp.; takie rozwiązanie podkreśla estetykę pomieszczenia;
  • na zasadzie kontrastów – jeśli zasłony są w ciemnym kolorze – dopasuj do nich jasne rolety i na odwrót; sięgając po kontrastowe zestawienie barw, możesz jednocześnie wpłynąć na optykę pomieszczenia.

Łącząc rolety i zasłony zwróć też uwagę na odpowiedni dobór wzorów. Żeby osiągnąć estetyczną i spójną kompozycję, wybierz rolety w kolorze, który przeważa we wzorze Twojej zasłony.

Styl wnętrza a wybór rolet rzymskich i zasłon

Co jeszcze jest ważne przy tworzeniu tej estetycznej komplikacji? Tworząc to połączenie, musisz też zwrócić uwagę na to, w jakim stylu jest urządzone Twoje wnętrze. Pod tym kątem należy wybierać rodzaj rolety.

W przypadku, gdy Twoje pomieszczenie, w jakim chcesz zastosować roletę i zasłonę razem, jest urządzone nowocześnie, wtedy najlepszy wybór stanowi tradycyjna roleta materiałowa. Jej gładka faktura doskonale będzie komponowała się z niemal każdym kolorem i wzorem zasłony.

Jeśli natomiast Twoje wnętrze zostało urządzone w stylu klasycznym, rustykalnym lub vintage, wówczas sięgnij po zestawienie rolety rzymskie i z zasłonami wykonanymi z lekkich półprzezroczystych tkanin.
Do wnętrz w stylu glamour również pasuje idealnie zestawienie typu rzymskie rolety i zasłony w wyraziste wzory, czy utrzymane w modnej kolorystyce. Ten styl lubi mocne akcenty i przepych jest w nim mile widziany.

Kiedy pomieszczenie urządzone jest w stylu minimalistycznym, wtedy lepszym rozwiązaniem będzie duet rolety dzień – noc z zasłonami w neutralnej kolorystyce. Wówczas uzyskasz bardzo przyjemną przestrzeń.

Podsumowując – rolety i zasłony w oknie to świetny sposób na to, by zapewnić sobie maksymalnie komfortowe warunki do odpoczynku, czy pracy. Jeśli zadbasz przy tym, aby odpowiednio zestawić ze sobą: kolory, wzory oraz fakturę i rodzaj materiału, możesz dodatkowo ożywić swoje wnętrze lub podkreślić jego charakter.

Jeżeli przy tym zdecydujesz się na rolety od firmy Adecco, zyskasz dodatkowo wyjątkowo trwałą i funkcjonalną ozdobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *