Jeśli stoisz przed wyborem osłon okiennych do swojego domu czy mieszkania, na pewno zastanawiasz się teraz, czy lepiej sprawdzi się roleta w kasecie, a może bez. Zapoznaj się z wadami i zaletami każdej z nich.

Rolety okienne zapewniają domownikom prywatność, a jednocześnie pełnią ważną funkcję dekoracyjną. Na rynku znajdziesz kilka popularnych rozwiązań, które różnią się od siebie estetyką, sposobem montażu czy późniejszym sposobem użytkowania.

Jakie rolety wybrać do swojego wnętrza?

Czym jest roleta w kasecie?

Rolety okienne w kasecie to popularny sposób na osłonę okna, szczególnie w słoneczne dni. Sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, zwiększając jego estetykę i gwarantując domownikom intymność.

Jednocześnie jest to trwały i funkcjonalny typ rolety – o wiele bardziej niż rolety wolnowiszące. Są przy tym znacznie łatwiejsze w montażu.

Rolety kasetowe to bardzo dobry wybór dla osób, które mają skłonność do alergii. Na materiale tego typu osłony nie osiadają roztocza czy drobinki kurzu w takiej ilości, jak na innych roletach okiennych.

Budowa rolety w kasecie jest prosta. Składa się z:

  • fragmentu wybranego materiału,
  • kasety kryjącej cały mechanizm rozwijający,
  • ewentualnie dwóch bocznych prowadnic.

Najważniejszą funkcją kasety jest maskowanie wewnętrznego mechanizmu rolety. Tym sposobem całość osłony prezentuje się zgrabnie i estetycznie.

Dzięki temu, że na rynku występuje szereg wzorów, kolorów oraz faktur ram, można idealnie je dopasować do konkretnego pomieszczenia i jego stylu.

Prowadnica rolety w kasecie pozwala na płynne rozwijanie i zwijanie materiału bez przycinania się czy wyginania. Sprawia także, że materiał idealnie przylega do szyby.

Wady i zalety rolet w kasecie

Rolety w kasecie to rozwiązanie, które ma szereg zalet. Do najważniejszych należy zaliczyć łatwość montażu. Problemem nie jest także ich demontaż w momencie, kiedy zechcesz zmienić aranżację.

Zamontowanie rolety w kasecie na ramie okiennej jest bezinwazyjne, a ryzyko uszkodzenia okna jest niewielkie. Poza tym na rynku dostępne są też rolety przykręcane do ramy. Dokładny sposób montażu można dopasować do swoich potrzeb czy umiejętności.

Co ważne, producenci oferują mnóstwo wariantów rolet w kasecie, wykonanych z różnych materiałów oraz w rozmaitych kolorach. Możesz zdecydować się także na rolety w kasecie dzień-noc, które pozwalają kontrolować dostęp światła z zewnątrz. Jeśli dodatkowo rolety są wyposażone w prowadnice, materiał jest zawsze napięty i idealnie kryjący.

Jeśli chcesz zasłonić okna roletą kasetową, musisz liczyć się ze złożeniem zamówienia na wymiar. Ponadto to rozwiązanie nie sprawdzi się w każdym przypadku. Jeśli chcesz osłonić duże, balkonowe okna, pomyśl raczej o innej wersji rolet.

Kłopot może sprawiać także czyszczenie materiału. Nie do każdego zakamarka w pobliżu kasety będziesz w stanie dotrzeć.

Czym są rolety wolnowiszące?

Są to rolety bez kasety, które mają równie szerokie grono zwolenników, co rolety kasetowe. Roleta wolnowisząca daje wiele możliwości, jeśli chodzi o montaż.

Można ją przymocować poza ramą okna, np. do ściany lub sufitu. Są także odmiany rolet wolnowiszących do zamocowania na skrzydle okna za pomocą specjalnych haczyków. Zawieszenie rolety poza ramą okienną pozwala stworzyć atmosferę prywatności.

Roleta wolnowisząca doskonale sprawdza się nie tylko w domach czy mieszkaniach, ale także w przestrzeniach biurowych.

Podsumowując, rolety wolnowiszące mają taką samą zasadę działania, jak rolety kasetowe. Różnią się metodą montażu.

Wady i zalety rolet wolnowiszących

Dzięki temu, że roletę bez kasety montuje się poza wnęką okna, można ją wykorzystać jako element aranżacji wnętrza. Poza funkcją zasłaniającą okna, roleta wolnowisząca z powodzeniem może zakryć wnękę, regał czy inną większą powierzchnię, którą zechcesz zamaskować.

Montaż tego typu osłon nie sprawia problemu, a ponadto łatwo utrzymać je w czystości. Jest to szczególnie istotne, ponieważ luźno zwisający materiał rolety łatwo się brudzi.

Jeśli rolety wolnowiszące są montowane do okna, to tylko do górnej części. Dolna część materiału zwisa swobodnie, a na końcu znajduje się obciążnik na rolce.

Materiał rozwija się klasycznie dzięki łańcuszkowi. Tym samym płachta rolety pozostawia sporą szparę między szybą a materiałem – nie gwarantuje pełnej intymności.

Szpara powiększa się przy uchylnym otwieraniu okna, powodując przy okazji efekt „łopotania”. Lepiej nie stosować rolety wolnowiszącej w oknach, które często się otwiera.

Co wybrać rolety w kasecie czy bez?

Przy wyborze typu rolety powinieneś sugerować się jej:

  • funkcjonalnością,
  • trwałością,
  • estetyką.

Montaż nie powinien sprawiać Ci problemów. Jeśli jednak nie masz zacięcia majsterkowicza, możesz zlecić to fachowcom.

Roleta w kasecie to gwarancja idealnej osłony okna i estetyki, jednak wersja wolnowisząca jest zdecydowanie szybsza w mocowaniu.

Wiele zależy także od wielkości okien, na których ma zawisnąć osłona. Roleta w kasecie raczej nie sprawdzi się przy większych, oszklonych powierzchniach. Każdy typ rolety jest jednak dostępny w szerokiej gamie wzorów i kolorów, dzięki czemu nie ma problemu z dostosowaniem wybranej opcji do swojego domu czy mieszkania. Dzięki harmonii osłony okiennej z meblami, dodatkami lub kolorem ścian sprawisz, że pomieszczenie zyska na funkcjonalności i przytulności.

Przeczytaj również:

Rolety wewnętrzne — rodzaje, jak wybrać najlepsze?

Co na okno w kuchni?

Najlepsze osłony okienne do małego mieszkania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *