Żaluzje drewniane to jedno z popularniejszych rozwiązań w polskich domach. Stanowią skuteczną i estetyczną przesłonę okienną, a przy okazji są ekologiczne, co dla wielu stanowi dodatkowy atut.

Drewniane żaluzje świetnie komponują się ze stylem skandynawskim, vintage czy loft. Będą świetnym dodatkiem do każdego wnętrza, pod warunkiem, że utrzymamy je w czystości.

Czyszczenie żaluzji drewnianych poziomych w prawidłowy sposób pozwoli zachować ich nienaganny wygląd oraz będzie chronić ich delikatną strukturę przed zniszczeniem. Z tego artykułu dowiesz się, jak dbać o drewniane żaluzje, czym je czyścić i jak często to robić.

Praktyczne porady jak czyścić żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane można myć w pozycji pionowej, nie ma potrzeby zdejmowania ich z okna. Do wycierania kurzu z żaluzji przyda się miękka ściereczka z delikatnego materiału, na przykład z mikrofibry o właściwościach antystatycznych.

Miękkie włosie nie porysuje struktury drewna. Ważne, aby użyć suchej szmatki, gdyż żaluzje z drewna nie powinny być narażone na kontakt z wodą i wilgocią. Wyjątek stanowią żaluzje bambusowe, które wykazują się odpornością na wilgoć.

Inna opcja to użycie zwykłego odkurzacza z końcówką z miękkim włosiem. Najlepiej odkurzyć żaluzje na najmniejszej mocy odkurzacza, aby ich nie uszkodzić czy połamać.

Można także użyć szczotki do czyszczenia żaluzji, która wyposażona jest w specjalne włosie przyciągające kurz. Wystarczy włożyć ją pomiędzy lamele i przeciągnąć, aby z łatwością wytrzeć je z obu stron. W taki sposób należy systematycznie usuwać kurz z drewnianych lameli.

Regularność w wycieraniu kurzu z żaluzji jest kluczowa, gdyż zalegający brud może przywrzeć i wniknąć do struktury drewna, a wtedy usunięcie go będzie bardzo trudne, a może nawet niemożliwe.

Dlatego zaleca się, by czyścić żaluzje raz na 1-2 tygodnie, w zależności od ich lokalizacji i poziomu osiadania brudu. Jeżeli żaluzje są umieszczone na oknach kuchennych, oprócz kurzu osiada na nich także tłuszcz, który jest znacznie bardziej oporny do czyszczenia. Dlatego w pewnych sytuacjach zabrudzenia należy umyć. Jak to zrobić i jakich środków użyć?

Jak umyć żaluzje drewniane?

Wspominaliśmy, że drewniane elementy nie lubią kontaktu z wodą i wilgocią, rodzi się zatem pytanie, jak umyć żaluzje z drewna, a jednocześnie nie dopuścić do tego, by nasiąknęły wodą.

Jest na to kilka sposobów, a ponownie kluczową kwestią jest systematyczność. Im częściej usuwamy zabrudzenia z lameli żaluzji, tym mniej się ich gromadzi, a co za tym idzie, łatwiej je usunąć bez ryzyka ich uszkodzenia.

Najprostszy sposób na usunięcie brudu to przetarcie żaluzji zwilżoną szmatką, a następnie od razu wytarcie ich do sucha ręcznikiem papierowym.

Można też użyć jednorazowych chusteczek nawilżanych środkiem do pielęgnacji drewna. W ten sposób skutecznie usuniemy większe zabrudzenia, a jednocześnie zadbamy o strukturę drewna i jego atrakcyjny wygląd.

Czym myć żaluzje drewniane?

Jeżeli nasze żaluzje wymagają gruntownego czyszczenia, istotne jest, by dobrać odpowiedni preparat. Warto wyposażyć się w łagodny płyn do mycia o odczynie neutralnym.

Dodatkowo przyda się środek do pielęgnacji drewna, na przykład w postaci mleczka. Jego właściwości pielęgnujące i ochronne przywrócą drewnianym lamelom świeży wygląd.

Warto wybierać produkty wysokiej jakości od renomowanych producentów, jeżeli zależy nam na dobrym efekcie i atrakcyjnym wyglądzie żaluzji. Po umyciu żaluzji należy pamiętać, by dokładnie wytrzeć je do sucha, a dopiero potem nałożyć jakikolwiek środek pielęgnujący.

O tym, czym i jak czyścić żaluzje decyduje rodzaj zabrudzeń, warto więc pamiętać, że zwykła woda wystarczy, by usunąć nawarstwiony kurz o świeże zabrudzenia.

Z kolei specjalne preparaty czyszczące używamy w przypadku zabrudzeń starszych czy trudniejszych do pozbycia się, takich, jak resztki oleju czy zawiesistych kosmetyków do drewna.

Bardzo istotne jest, by jakikolwiek preparat czyszczący rozpylać na ściereczkę lub gąbkę (ale tylko miękką stronę), a nie bezpośrednio na lamele. Jeżeli używamy samej wody, nigdy nie zanurzajmy w niej lameli, lecz zwilżoną szmatką przecierajmy każdy element, a następnie wycierajmy je dokładnie.

Na koniec czyszczenia żaluzje powinny być całkowicie czyste, suche, bez lepkiej warstwy. Dotyczy to wszelkiego rodzaju drewna: litego, olejowanego, woskowanego, lakierowanego czy pokrytego warstwą forniru.

Domowe sposoby czyszczenia drewnianych żaluzji

Czyszczenie żaluzji drewnianych nie jest skomplikowane, zwłaszcza, gdy dbamy o to systematycznie. Spośród znanych domowych metod na czyszczenie może być roztwór wody z płynem do mycia naczyń w niewielkiej ilości.

Płyn ma właściwości czyszczące i odtłuszczające, może więc poradzić sobie z tłustymi plamami. Miękka szmatka z mikrofibry zanurzona w takim roztworze będzie skutecznym sposobem na umycie żaluzji z drewna.

Zawsze jednak trzeba zachować ostrożność, by nie czyścić ich zbyt intensywnie i nie narazić na długotrwały kontakt z wodą. Czyste i wypielęgnowane żaluzje okienne to prawdziwa ozdoba okien, ale nie tylko.

Gromadzący się na nich brud i kurz może być potencjalnym czynnikiem alergizującym, dlatego ich regularne czyszczenie w odpowiedni sposób chroni zdrowie domowników.

Warto tę czynność włączyć do cotygodniowych porządków domowych, aby cieszyć się pięknym wyglądem okien i szlachetności naturalnego drewna, z jakiego są wykonane żaluzje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *