• 5 kwietnia 2023
 • artur
 • 0

Rolety dzień noc to obecnie najpopularniejszy typ rolet wewnętrznych, które nie sprawiają większych problemów montażowych. Z powodzeniem możesz zrobić to samodzielnie niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wersję w kasecie, z żyłką czy wolnowiszącą.

Rolety od poszczególnych producentów niewiele różnią się od siebie, dzięki czemu można określić ich ogólne zasady montażu.

Sprawdź, jak to zrobić, aby rolety dzień noc działały tak, jak należy i pozwalały na płynną regulację ilości światła w pomieszczeniu.

Jak przeprowadzić montaż rolet dzień noc – ogólne zasady

Rolety dzień noc swoją popularność zawdzięczają uniwersalności i funkcjonalności połączonej z eleganckim i nowoczesnym wyglądem. Pozwalają na regulację dopływu światła do wnętrza za sprawą dwóch ułożonych równolegle warstw tkaniny. W ten sposób można ochronić się przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów, nie zaciemniając niepotrzebnie pomieszczenia.

Największą zaletą tego typu osłon jest prosty montaż. Warto wiedzieć, że nie wymaga on żadnych specjalistycznych narzędzi. Niezależnie od tego, na jaki typ rolet się zdecydujesz, zanim przystąpisz do pracy, dokładnie sprawdź zawartość opakowania. Musisz mieć pewność, że są w nim wszystkie elementy niezbędne do montażu.

Obecnie na rynku dostępne są rolety dzień noc:

 • w kasecie,
 • z żyłką,
 • wolnowiszące.

Rolety dzień noc w kasecie – montaż

Roleta dzień noc w kasecie jest często wybierana ze względu na estetykę i wygodę użytkowania. Poza tym kaseta chroni materiał przed zniszczeniem czy zabrudzeniem, co naturalnie wydłuża trwałość oprawy okiennej. Montaż rolet dzień noc w kasecie możesz przeprowadzić na dwa sposoby:

 • bezinwazyjnie, przy pomocy taśmy montażowej,
 • inwazyjnie, a więc przy pomocy taśmy i wkrętów.

Producenci zwykle dostarczają rolety dzień noc w kasecie już złożone, czyli gotowe do powieszenia na oknie. Początek montażu wygląda niemal identycznie, niezależnie od tego, który sposób wybierzesz.

 1. W pierwszej kolejności zdejmij osłony z każdego boku kasety.
 2. Usuń zabezpieczenie taśmy dwustronnej i sprawdź, czy roleta pasuje do okna.
 3. Wybierz miejsce wskazane w instrukcji przez producenta. Po ustaleniu wyśrodkowanej pozycji dociśnij kasetę do skrzydła okiennego.

Jeśli zdecydowałeś się na montaż przy użyciu wkrętów, umieść je w otworach w obudowie rolety dzień noc. W tym momencie możesz bezpiecznie przymocować ją do okna przy użyciu wkrętarki albo śrubokrętu.

Na koniec załóż boczne osłony, czyli maskownice. Z każdej strony szyby powinieneś nakleić prowadnice PVC. Najlepiej jest umieścić je na listwach przyszybowych, jednak w pierwszej kolejności zastosuj się do zaleceń producenta, które są zawarte w instrukcji montażu.

A co, jeśli prowadnice w kasecie okażą się zbyt długie? Bez problemu możesz je przyciąć nożyczkami do pożądanej wysokości.

Montaż rolet dzień noc z żyłką

Zanim zabierzesz się za montaż rolety z żyłką, przygotuj poziomicę oraz nożyczki. Bardzo przydatna będzie także pomoc drugiej osoby, aby mieć pewność, że zawiesiłeś roletę prawidłowo. Sprawdź także, czy w opakowaniu znajdują się wszystkie niezbędne elementy montażowe, a więc:

 • mechanizm łańcuszkowy,
 • haczyk dolny,
 • żyłka,
 • aluminiowa rura z nawiniętym materiałem rolety,
 • aluminiowa belka obciążająca materiał rolety.

W pierwszej kolejności prawidłowo złóż wszystkie części mocujące materiał. Tworzą one konstrukcję działaniem przypominającą spinkę. Równie istotne są elementy zaciskające ramę. Jak to zrobić?

 1. Dwie większe spinki przytwierdź do górnego brzegu ramy okna (w tym celu przyda się dwustronna taśma klejąca, którą znajdziesz w zestawie).
 2. Złóż rolkę rolety, nakładając na jej boki elementy maskujące i system łańcuszkowy (po wybranej stronie).
 3. Umieść rolkę między spinkami mocującymi.
 4. Na dole ramy okna zamocuj dwie mniejsze spinki (odrywając zabezpieczenie dwustronnej taśmy klejącej i przyciskając je do płaszczyzny). Później wystarczy już tylko prawidłowo przepleść żyłkę.

Jaką funkcję pełni żyłka w tym rodzaju rolety dzień noc? Chodzi przede wszystkim o przytrzymywanie tkaniny blisko szyby. Zapobiega to obijaniu się rolety o okno, np. pod wpływem ruchów powietrza.

Żyłkę należy przepleść przez pętelkę uchwytu mocującego roletę. Konieczne jest zawiązanie dobrego węzła, dzięki czemu unikniesz ryzyka, że linka rozwiąże się przy korzystaniu z rolety. Co dalej?

 1. Przeciągnij żyłkę przez okrągły uchwyt na listwie, która obciąża materiał.
 2. Następnie przeprowadź linkę przez spinkę mocującą roletę na dole ramy okiennej.
 3. Zawiąż żyłkę na węzeł. Nadmiar możesz odciąć nożyczkami.

Pamiętaj, że tkanina rolety dzień noc powinna być wyśrodkowana. Właściwą pozycję oprawy możesz zweryfikować dzięki poziomicy i powoli doregulować położenie rolety dzień noc w stosunku do okna. Po ustaleniu pożądanej pozycji, dociśnij spinki mocujące do ramy okna na tyle mocno, aby taśma klejąca dobrze przywarła do jej powierzchni.

Jeśli zastosujesz się do tej instrukcji montażu, Twoja roleta dzień noc nie dość, że skutecznie spełni swoją funkcję, to jeszcze przejmie rolę eleganckiego dodatku w aranżacji wnętrza.

Montaż rolet dzień noc wolnowiszących

Podobnie jak w pozostałych typach rolety dzień noc, także tutaj kluczem do sukcesu jest poprawne dopasowanie produktu do powierzchni montażowej. Wolnowiszące wersje rolet dzień noc możesz przymocować do:

 • ściany,
 • sufitu,
 • wnęki okiennej.

Po ustaleniu pożądanej pozycji (tkanina rolet musi być wyśrodkowana, zaś belka dociążająca powinna znajdować się lekko powyżej parapetu lub podłogi) zaznacz ołówkiem miejsca, w których wywiercisz otwory. Co dalej:

 1. Za pomocą wiertarki wykonaj otwory na kołki rozporowe (te elementy powinieneś znaleźć w opakowaniu z roletą).
 2. Zamontuj kołki do ściany.
 3. Następnie przykręć do niej spinki mocujące, z kolei do nich cały mechanizm rolety (kieruj się przy tym szczegółową instrukcją od producenta).

Jeszcze przed rozpoczęciem pracy zweryfikuj, czy w pudełku na pewno nie brakuje:

 • haczyków,
 • elementu napinającego,
 • napinacza bocznego,
 • łańcuszka,
 • instrukcji.

To wszystko jest niezbędne, aby poprawnie zawiesić roletę dzień noc wolnowiszącą. Wyjątek stanowi jej wersja ścienna. Wówczas w zestawie nie będzie elementu do napinania bocznego, ponieważ nie ma on wówczas zastosowania.

Jeśli masz wątpliwości, jak zamontować zakupione rolety dzień noc, zawsze możesz zamówić taką usługę u specjalistów. Warto jednak dokładnie zapoznać się ze wskazówkami konkretnego producenta. Może się okazać, że zawieszenie rolety na Twoim oknie jest znacznie prostsze, niż Ci się wydaje!

Dowiedz się również:

Co na okno w kuchni?

Najlepsze osłony okienne do małego mieszkania

Rolety wewnętrzne – rodzaje i jak wybrać najlepsze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *