• 15 czerwca 2023
 • artur
 • 0

Roleta rzymska to elegancki i praktyczny sposób na zasłonięcia okna. Jednak aby spełniała swoje funkcje, musi być odpowiednio zamontowana. W artykule poznasz różne rodzaju montażu rolet oraz dowiesz się, jak krok po kroku samodzielnie ją przymocować.

Istnieje kilka sposobów montażu rolet. Wybór odpowiedniego zależy między innymi od położenia okna oraz jego wielkości. Każdy ze sposobów ma też swoje wady i zalety. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, zgromadź wszystkie potrzebne materiały oraz narzędzia, a także dokonaj odpowiednich obmiarów.

Do najbardziej popularnych sposobów mocowania tego typu zasłon okien należą:

 • montaż rolety rzymskiej do sufitu,
 • montaż rolet na ramie okna,
 • montaż rolet do ściany.
co na okno w salonie

Montaż rolety rzymskiej do sufitu

Montaż rolety rzymskiej do sufitu pozwala na stworzenie eleganckiej i schludnej formy. Roleta może być dyskretnie schowana pod  listwą, która biegnie pod sufitem. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się wyższe i ma bardzo stylowy wygląd.

Ten typ montażu pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni okiennej. Roleta nie zajmuje miejsca na ramie okiennej ani parapecie, co jest szczególnie korzystne w przypadku mniejszych pomieszczeń.

Roletę można swobodnie podnosić lub opuszczać. Pozwala to na łatwą kontrolę ilości światła, które wpada do wnętrza. Ułatwia również utrzymanie okien w czystości. Wystarczy tylko podnieść całą zasłonę do góry i bez problemu można umyć całą szyby oraz ramę.

Pewną wadą tego rozwiązania jest natomiast to, że aby otworzyć okno trzeba całą roletę podnieść do góry. Nie może być ona opuszczona. Ponadto jej montaż jest dosyć pracochłonny, dlatego może być konieczne skorzystanie z usług profesjonalistów.

Montaż rolet na ramie okna

Montaż rolet na ramie okna jest zazwyczaj prosty i można o przeprowadzić samodzielnie. Nie wymaga również specjalistycznych narzędzi. Zasłony są montowane bezpośrednio na ramie okiennej, co oznacza, że nie zajmują dodatkowej przestrzeni na ścianie.

Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają prostych i skutecznych rozwiązań. Rolety rzymskie można łatwo podnosić lub opuszczać, aby dostosować oświetlenie w pomieszczeniu do swoich potrzeb.

Rolety na ramie okna są łatwe w utrzymaniu czystości. Można je przetrzeć szmatką bez konieczności zdejmowania. Natomiast ten sposób montażu może sprawiać pewne trudności podczas mycia okien, a konkretnie w wąskich zakamarkach w pobliżu listwy mocującej.

Z reguły nie utrudniają natomiast otwierania i zamykania okna. Chyba, ze chcesz otworzyć skrzydła w  pełnym zakresie, to wtedy system mocujący na to nie pozwoli.

Montaż rolet do ściany

Ten typ montażu wiąże się z koniecznością wywiercenia otworów w ścianie. Należy więc postępować ostrożnie i dobrze przemyśleć, gdzie i jak umieścić rolety, ponieważ są one trwale zamocowane w określonym miejscu.

Montaż rolet do ściany jest przeważnie bardziej wymagający niż na ramie okiennej. Dlatego warto w tym przypadku rozważyć skorzystanie z usług fachowców.

Rolety rzymskie montowane na nadprożu mogą dodawać estetyki do pomieszczenia pod warunkiem zastosowania listy maskującej. Są one wówczas harmonijnie zintegrowane z oknem i ścianą, tworząc spójną całość.

Montaż rolet do ściany pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni. Sprawdza się również w przypadku, gdy brak jest odpowiedniego miejsca na ramie okiennej lub suficie. Umożliwiają swobodne otwierania i zamykanie okien, a także łatwe ich mycie.

Instrukcja montażu rolet rzymskich krok po kroku

Roletę rzymską możesz zamontować samodzielnie. Jeśli jednak masz wątpliwości lub nie masz smykałki do takich prac, lepiej to zlecić specjaliście. Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki, w jaki sposób zamontować roletę.

 • Przed rozpoczęciem montażu rolety rzymskiej, zapoznaj się ze szczegółową instrukcją dostarczoną przez producenta. Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne elementy i narzędzia.
 • Wyznacz miejsce, w którym chcesz zamontować roletę rzymską. Użyj miarki, ołówka i poziomnicy, aby dokładnie oznaczyć miejsce montażu. Upewnij się, że zasłona będzie wyśrodkowana i pasowała do wymiarów okna.
 • Zgodnie z dostarczoną instrukcją, zamocuj uchwyty montażowe na ramie okna, ścianie lub suficie, w zależności od wybranego sposobu montażu. Upewnij się, że są one stabilnie przymocowane i wytrzymają wagę rolety.
 • W dalszej kolejności umieść roletę w uchwytach montażowych i upewnij się, że mechanizm rolety działa płynnie i bez zakłóceń. Sprawdź również, czy zasłona leży równo i symetrycznie.
 • Jeśli jest to konieczne, możesz również dodać ozdobne listwy lub panele maskujące, aby ukryć mechanizm montażowy i nadać zasłonie  bardziej elegancki wygląd.
 • Po zamontowaniu rolety rzymskiej sprawdź, czy działa poprawnie. Upewnij się, że  można ją swobodnie zwijać, rozwijać, a także płynnie regulować jej wysokość. Jeśli coś nie działa prawidłowo, zmień ustawienia lub skonsultuj się z producentem.

Pamiętaj również, że powyższe zalecenia są ogólne i mogą się różnić w zależności od konkretnego modelu rolety rzymskiej. Dlatego zawsze należy zapoznać się z instrukcją dostarczoną przez producenta i postępować zgodnie z jej wskazówkami.

Przeczytaj również:

Czyszczenie żaluzji – jak to zrobić?

Czym zasłonić okno – bezfirankowe rozwiązania

Co na okno w kuchni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *